SKU: SCPNS75MSMOB MFR: SCPNS75MSMOB
Earn VIP Reward Points
Key Features
  • Scubapro 7.5mm semi-dry wetsuit keeps you warm in colder waters, extending your dive season.
  • Durable nylon 2 neoprene construction ensures this 7.5mm wetsuit withstands rigorous dive conditions.
  • Rear YKK Aquaseal Vislon zipper on this Scubapro wetsuit makes entry and exit easier than ever.
  • Attached hood & ankle zippers provide extra warmth & convenience in this 7mm semi-dry wetsuit.
See More Product Details
Free Shipping
See Options
1
Add to ListGet Sale Alert
Need help? Ask our experts.
Overview
Compare
Accessories
Specs
Protection
Reviews about this item
Review Summary
Scubapro 7.5mm Novascotia Men's with Hood Semi-Dry Suit Open Box Specifications
  • Material
    Nylon 2 Neoprene
  • Thickness
    7.5/6.5mm
  • Seams
    Glued & Blind Stitched, Internal Stress Discs at Stitch Intersections
  • Closure
    Main: Rear YKK Aquaseal Vislon Dry Zipper
    Wrist & Angles: Zippers
Scubapro Men's Novascotia Semi-Dry Suit Size Chart
Chest (in) 36-38 38-40 38-40 40-42 40-42 40-42 42-44 42-44 42-44 44-46 44-46 46-48 48-51
Waist (in) 31-33 33-35 33-35 35-37 35-37 35-37 37-39 37-39 37-39 39-41 39-41 41-43 43-45
Hips (in) 39-41 41-43 41-43 43-45 43-45 43-45 45-47 45-47 45-47 47-49 47-49 49-51 51-53
Height (ft/in) 5'7"-5'9" 5'9"-5'11" 5'11"-6'1" 5'9"-5'11" 5'11"-6'1" 6'1"-6'3" 5'11"-6'1" 6'1"-6'3" 6'3"-6'5" 6'3"-6'5" 6'5"+ 6'5"+ 6'5"+
15 Accessories for Scubapro 7.5mm Novascotia Men's with Hood Semi-Dry Suit Open Box
  • All Accessories (15)
  • Equipment Care & Maintenance (9)
  • Hangers (6)
About Scubapro 7.5mm Novascotia Men's with Hood Semi-Dry Suit Open Box
Scubapro 7.5mm Novascotia Men's with Hood Semi-Dry Suit Open Box Features
  • 7.5mm Novascotia Men's with Hood Semi-Dry Suit
  • Semi-Dry Concept:
    Advantages of Wetsuits & Dry Suits
    Sleek & Comfortable Package
    Best of Both Worlds!
  • Safe-Straps on Both Arms:
    Secures Wrist Instruments
    Dive Computers, Depth Gauges or Compass
    Safely Secures Instruments
  • Seam Construction:
    Glued & Blind Stitched
    Internal Stress Discs Installed at Stitch Intersections
    Virtually Water-Tight Seams
  • Extra Durability & Comfort
  • Eliminating Hydro Drag for Easy Movement Thru-Water
  • 7.5/6.5mm Thickness
  • Rear Easy-Zip YKK Aquaseal Vislon Dry Zipper Closure
  • Zipper Runs Shoulder-to-Shoulder
  • Improved Plush Lining, Increases Warmth and Stretch
  • Comfortable, Affordable Semi-Dry Suit Design
  • CE Certi¬ed Class A Dive Suit:
    Rated for Water Temperatures Ranging from 45 Degree F (7 Degree C) to 54 Degree F (12 Degree C)
  • 100% EVERFLEX Material:
    X-Foam Nylon-2 Neoprene: Exclusive Scuba Pro Formula
    Complies w/Strict P.A.H. Test Requirements. P.A.H. (Polycyclic Aromatic Hydrocarbons)
    Better Protect Divers and Our-Seas
  • Anatomically Preformed Pattern Design: Feels Like Second-Skin
  • Pure Design Concept: Fewer Seams & Panels, Ensure Maximum Flexibility
  • Double Zippered Seals-On Ankles & Wrists
  • Ankles and Wrists Zippers Feature:
    KA Brass Sliders
    Sliders; Durable & Water-Tight
    Ease of Use
  • Fold-Under Neck Seal: Ultra Comfortable, Keeps Water Seepage to Minimum
  • Right Leg 3-D Pocket w/Hood Hook
  • Shoulders and Kneepads:
    Anti-Abrasion Patterns
    Extra Rubber Prints to Provide Protection
    Adds Stylish Look
  • Improved Spine Pad: Provides Extra Protection from Tank Resting On-Back
  • Safe-Straps On-Both Arms:
    Secures Wrist Instruments
    Safely Secures Instruments
  • Available-In Multiple Sizes
  • Color: Black
Key Features
What's in the box: